Kilka dni temu Panie w grupie na facebooku Szydełkomania - wzory i schematy wstawiły zdjęcie czapki z zapytaniem, czy ktoś wie, jak ją "ugryźć":
![]() |
Źródło zdjęcia - internet |
Schemat trójkątów
Mimo, że nie jestem "drutowym guru" to postanowiłam zmierzyć się z tematem, gdyż byłam na etapie poszukiwania jakiegoś wzoru czapki dla siebie.
W pierwszej kolejności udało mi się rozgryźć jak robione są górne trójkąty. Oto schemat pierwszego trójkąta:
![]() |
Schemat własny |
Na schemacie widoczne są rzędy, które robimy po prawej stronie robótki, po lewej robimy tak, jak schodzą nam oczka z drutu, pamiętając, że:
- narzut przerabiamy zawsze jak oczko przekręcone, żeby uniknąć dziurki;
- oczko brzegowe na końcu rzędu przerabiamy zawsze na prawo, na początku rzędu zdejmujemy bez przerobienia.
![]() |
Schemat własny |
Będziemy robić rzędami skróconymi:
- pierwszy rząd: oczko prawe, narzut, dwa oczka razem,
- drugi rząd: pierwsze oczko (powstałe z przerobienia dwóch oczek razem w poprzednim rzędzie) bez przerobienia, dalej jak oczka schodzą z drutu;
- trzeci rząd: oczko prawe, narzut, oczko prawe, dwa oczka razem (jedno powstałe z przerobienia dwóch oczek razem w pierwszym rzędzie, a drugie to oczko z poprzedniego trójkąta);
- itd. aż do momentu, jak przerobimy wszystkie oczka z poprzedniego trójkąta; gdy to się stanie zaczynamy robić kolejny trójkąt.
Moja czapka
Do mojej czapki postanowiłam wykorzystać schemat opaski dostępny wraz ze schematem poncha z DROPS Design (Kara), które niedawno sobie zrobiłam. Schemat co nieco zmodyfikowałam, m. in. przerabiałam go tak jakby na schemacie nie było lewych rzędów, skutkiem czego wzór sie wydłużył. Dodatkowo zlikwidowałam poszerzenie i zwężenie dzianiny.Na początku nabrałam na druty 32 oczka (28 oczek na schemat + 2 oczka początkowe trójkąta + 2 oczka brzegowe). Zaczęłam przerabiać tworząc pierwszy trójkąt jednocześnie pilnując przerabiania schematu. Tak u mnie wyglądał pierwszy trójkąt:
Pierwszy trójkąt |
Zaczęłam robić kolejne trójkąty. Tutaj dobrze widać efekt skróconych rzędów:
Efekt krawędzi trójkąta |
Zrobiłam łącznie 6 trójkątów. Po zszyciu okazało się, że jest trochę za luźna. Nabrałam więc oczka z brzegu robótki (80 oczek). Nie chciałam ściągacza, więc zdecydowałam się na przerobienie kilku rzędów tylko na prawo. W pierwszym rzędzie zredukowałam ilość oczek do 60 (2 oczka razem na prawo, oczko prawe, oczko prawe). Robótkę zamknęłam bardzo luźno (żeby móc włożyć czapkę na głowę...)
I oto efekt:
Czapka i ja |
Czapka i ja |
A to w połączeniu z ponchem:
Poncho, czapka i ja :) |
Kilka uwag:
- można zrobić dowolną ilość trójkątów, ale moim zdaniem optymalna ilość to 6.
- ilością trójkątów można regulować wielkość czapki (obwód jaki otrzymamy po zszyciu)
- wielkość czapki można również regulować wielkością trójkątów. Schematy, które podałam powyżej są przykładowe. Znając już zasadę robienia trójkątów można zrobić w ten sposób i czapkę dla małego dziecka i dla dorosłego mężczyzny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz